Bilgi Bankası: Püf Noktaları
Seo ve Google Ayarları
Yazar on 27.02.2015 00:01

 

Seo Nedir?

Seo; İngilizce olarak Serach Engine Optimization yani Arama Motoru Optimizayonu kelimelerinin baş harflerinden oluşur.

Seo, arama motorları tarafından üst sıralara çıkabilmek için yapılan çalışmaları kapsar.

 

Seo yapılmamış siteler, arama motorları tarafından arka sıralarda görünürler.

Elbette Seo Çalışması için bir çok öneri ve makale bulabilirsiniz ancak bu işlem için saatlerinizi harcamaya ve kodlar arasında kaybolmanıza gerek yok.

 

Tsoft'un ''Seo'' Açısından gelişmiş özellikleri ile sitenizi Google'a ve diğer arama motorlarına  tanıtmak ve SEO çalışmalarınızı en üst  düzeyde yapabilmeniz için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterlidir. Bu işlemlerden sonra, Google ve ya diğer arama motorları, sitenizi yeniden index'lediğinde, ne kadar hızlı yol kat ettiğinizi fark edeceksiniz.

 

Öncelikle Tsoft E-Ticaret yazılımında ana başlıklar altında hangi seo çalışmaları yapabiliriz, maddeler halinde sıralayalım.

 

·         Seo Link

·         Seo Başlık

·         Seo Açıklama

·         Seo Arama Kelimeleri

Kategoriler
Ürünler
Markalar
Sayfalar

Etiketler
Genel Tanım
İçerik Yazıları
Blog Sayfaları
Haberler

Yukarıda belirtilen tüm alanlara Seo uygulamak için tek bir format yeterlidir. Bkz:

 

Örnek olarak ''Kategori'ye Seo Çalışması'' gerçekleştirdik, aynı format ile belirtilen diğer alanlara seo çalışmanızı gerçekleştirebilirsiniz.

  

1-Seo Link: Seo Link, arama motorları tarafından fazla göz önünde bulunmasa da ve kullanıcılar dikkat etmese de en önemli unsurlardan birisidir. Google ve diğer arama motorları, sayfaların içerikleri ile linklerin eşleşip eşleşmediğini kontrol ederler. Bu nedenle, ''Elektronik Ev Aletleri'' isminde bir kategoriniz varsa, bu kategorinizin linki ''elektronik-ev-aletleri'' şeklinde olmalıdır.

Buradaki - (tire) ibaresi boşluk anlamına gelmektedir. İnternet kullanıcıları bu linki, tarayıcılarının adres satırında görüntülerler.

 

Makine tarafından oluşturulan diğer metin:im Paneli Elektronik - www.ıyi.İticaret.com i. İticaret.cc elektronik- ev-aletleril Merhaba Kayıt Olunuz yada Giriş Yapınız

 

Ayrıca, Google'da yapılan aramalar sonucu gelen sonuçlarda da aşağıdaki görselde olduğu gibi sonuç verirler.

Makine tarafından oluşturulan diğer metin:Seo Link s e ı yeni e çiftlere, koşulsuz-şartsız %10 indirim. vınızın um e e ronı ıyacı

 

2-Seo Başlık: Seo Başlık, sitenizde, H1 etiketleri, Google arama sonuçlarında ki sıralamada, kullanıcılarınızın tarayıcı başlıklarında, ürün ve bir çok alanda yer almaktadır.
Seo Linki ile ilişkili olduğundan, Seo Başlık ve Seo Link, olabildiğince birbirine benzemelidir.

Seo Başlık, kullanıcıların gözüne çarpacağı ilk alan olduğundan düzgün bir ifade içermelidir.

Aşağıda ki görselde işaretli bölüm, sitenizde ki elektronik kategorisinin başlığıdır. Kullanıcılar, Seo Açıklama ve Seo Link'ten önce bu mavi yazılmış bölüme ve tanıma bakarak siteleri ziyaret etme kararı verirler.

Makine tarafından oluşturulan diğer metin:Elektronik - wvm.iyi.ticaret.c@m ıcare _co ee ronı -ev-ae erl Seo Başlık Evinizin tüm elektronik ihtiyacı___ Listelik yeni evli çiftlere, koşulsuz-şartsız %10 indirim.

 

 

3-Seo Açıklama: Seo Açıklama, Seo Arama Kelimeleri'nin elbisesidir. Yani arama kelimelerinin temize çekilmiş hali. Arama Kelimelerine yazdığınız kelimeler doğrultusunda yukarıdaki gibi sonuç geldiğinde, Açıklama alanına girdiğiniz kelimeler, gri-silik yazı ile görünecektir. Bu da kullanıcıların, sayfalar hakkında kısa da olsa kesin bilgi sahibi olmalarını sağlar ve erişimi kesinleştirici unsurları oluşturur.

 

Ayrıca, Google'da ve arama motorlarında yapılan arama sonucu aşağıdaki gibi görünüm verirler.

Makine tarafından oluşturulan diğer metin:Elektronik - wvm.iyi.ticaret.com WMN_i Seo Açıklama Evinizin tüm elektronik ihtiyacı___ Listelik yeni evli çiftlere, koşulsuz-şa[tsız %10 indirim.

 

4-Arama Kelimeleri: Arama Kelimeleri, en çok işi üstlenmelerine rağmen, Google ve diğer arama motorları üzerinde görünmezler. Kullanıcıların yazdıkları bilgiler doğrultusunda sonuçları getirmelerine yardımcı olurlar. Eğer, arama kelimelerinizde, ''Elektronik'' kelimesi bulunuyorsa, ve siteniz'de bununla ilgili olarak yukarıdaki gibi çalışma yaptıysanız, arama kelimelerinin verdiği sonuç aşağıdaki gibi olur.

 

 

 

Yukarıda yapılan çalışmalara rağmen internet kullanıcılarının gezinti yaptıkları siteler, zaman ile de ilişkilidir. Örnek olarak ''Elektronik'' yazılarak listelenen sitelerde kullanıcılar ilk siteye girdiklerinde, Google zaman ilişkisini başlatır. Eğer kullanıcı siteye erişimi sağlayamazsa ve ya bir nedenden dolayı siteden birkaç saniye içerisinde ayrılırsa, Google ve ya diğer arama motorları bu süreyi kaydeder ve saklar. Daha sonra diğer kullanıcıların sitenizde kalma sürelerini de saklar.
 

Sonuç olarak 1 günde ''elektronik'' yazılarak, ziyaret edilen sitelerin listesini analiz eder.
Rakip Site-1'e 100 kişi gelmesine rağmen, toplamda 3 saniyeden 300 saniye kadar kalındı.

Rakip Site-2'ye ise, 100 kişi geldi ve 30 saniyeden toplamda 9000 saniye kadar kalındı.

Sizin Sitenize ise, 100 kişi geldi ve 5 dakikadan toplamda 30000 saniye kadar kalındı.


Google bu analiz sonrası, internet kullanıcılarının daha çok ziyaret ettiği ve daha çok zaman geçirdiği siteyi, diğer sitelerin üstüne taşıyacak ve rakip siteleri bir satıra alta indirecektir.

Kısacası, internet kullanıcılarını sitenize arama kelimeleri ile çektikten sonra onlara dolu-dolu bir içerik ve uygun fiyatlar sunmak kalıyor size.

 

Yukarıda belirtilen mantık ve çalışma üzerinden tüm alanlara aynı çalışmayı yapmanız gerekir.
Ürünlere, Markalara, sayfalara, Etiketlere, Genel tanıma, İçerik Yazılarına, Blog Sayfalarına ve Haberler sayfalarına.

 

Şimdi kısaca, yukarıda belirtilen alanlara nereden ve nasıl ulaşılacağına göz atalım.

 

Ürünler: Yönetim Paneli/Ürünler/Ürünler/Ürün Ekle-Düzenle/penceresinden, ''Seo Ayalarını Aç'' butonuna tıklayarak, ilgili alanlara ulaşabilirsiniz. 


 

Kategoriler: Yönetim Paneli/Kategori/Kategori/Kategori Ekle-Düzenle/penceresinden ''Seo'' sekmesine tıklatın. Karşınıza gelen alandan Seo çalışmanızı yapabilirsiniz. 

Markalar: Yönetim Paneli/Ürünler/Tanımlar/Markalar/Marka Ekle-Düzenle/penceresinden, ''Genel Bilgiler'' sekmesindeyken Seo çalışmanızı yapabilirsiniz.Sayfalar: Yönetim Paneli/Tasarım/Blok Yönetimi/sayfasında iken, ''Bulunduğunuz Sayfa:'' bölümünde seçili olan sayfaya Seo çalışmanızı yapmak için ''Seo Bilgilerini Düzenle'' butonuna tıklatın. Örneğin aşağıda Anasayfa Seo'suna çalışma yaptık… 


 

Genel Tanım: Yönetim Paneli/Ayarlar/Genel Ayarlar/Seo (Arama Motoru Ayarları) sayfasından ulaşabileceğiniz Genel Tanım bölümü, sitenizde Seo'su bulunmayan bölümlere kolayca Seo işlemi yapmanızı sağlar yani bu bölüme girdiğiniz genel tanım doğrultusunda, seo girilmemiş alanlara otomatik olarak seo uygulamış olursunuz. 

İçerik Sayfaları: Yönetim Paneli/Bölümler/İçerik Yönetimi/İçerik Yönetimi/İçerik Ekle-Düzenle/penceresinden, Seo çalışmanızı yapabilirsiniz. İçerik Yönetimi sayfaları, Hakkımızda, İade Koşulları, Teslimat Koşulları gibi önemli sayfaların yer aldığı modüldür. 

 

 

Blog Sayfaları: Yönetim Paneli/Bölümler/İçerik Yönetimi/Blog Yönetimi/Yeni Blog Yazısı Ekle-Düzenle/penceresinden Seo çalışmanızı yapabilirsiniz. (Bu modül ücretli olup, her pakete dahil değildir.) 

Haberler: Yönetim Paneli/Bölümler/İçerik Yönetimi/Haberler/Yeni Haber Ekle-Düzenle/penceresinden, eklediğiniz haberlere Seo çalışmanızı yapabilirsiniz. 

 

 Etiket: Etiket Yönetimi daha kapsamlı ve detaylı bir Seo çalışması gerektirdiği için, Etiket Yönetimi, makalemizi inceleyebilirsiniz. = Etiket Yönetimi

 

Yukarıdaki işlemleri tamamen yaptıktan sonra, google'ın bot'larının gelip indexlemesi yerine, ücretsiz olarak sunduğu ''Tanıtma'' olarakta bilinen sitenizin içeriklerini, arama motorlarına yükleme ile kesin sonuçlar elde edin.

 

Makine tarafından oluşturulan diğer metin:Google Tsoft Eticaret Sistemleri Google'da A ra Kendimi Şanslı Hissediyorum

 

Google Kayıt

Google, en gelişmiş ve global olarak en fazla kullanılan arama motorudur.

Üretici ve ya Tüketici olalım, e-ticaret sitelerinden alışveriş yapalım ve ya yapmayalım, almak istediğimiz bir ürünü önce internet üzerinden araştırırız. Fiyat, kalite, marka vs… gibi niteliklerini inceleriz. Bu nedenle sitenizin Arama Motorlarına olan uyumluluğu büyük önem arz etmektedir.

Arama motorları içerisinde ise Google ayrı bir yer tutmaktadır.

 

Google'a da birkaç basit adımla Tsoft E-Ticaret yazılımınızı tam olarak entegre edebileceksiniz.

 

Öncelikle bir adet Gmail Hesabına ihtiyacımız var. Mevcut Gmail hesabınızı kullanabilirsiniz, eğer Gmail hesabınız yoksa, tıklayarak hızlıca hesap oluşturabilirsiniz. Google Gmail Hesabı

 

Makine tarafından oluşturulan diğer metin:Google Hesabınızı oluşturun İyilTıcaret Kullanıcı adınızı seçin iyibirticaret E-Tıcaret @gmail.com Geçerli e-posta adresimi kullanmayı tercih ediyorum Şifre oluşturun Şifrenizi onaylayın Doğum günü 1912 12 Aralık Cinsiyet Erkek Cep telefonu • 490 Mevcut e-posta adresiniz ts17@tsoft_com_tr Robot olmadığınızı kanıtlayın [J Bu doğrulamayı atla (telefonla doğrulama gerekebilir) Metni yazın: AL WAHAT Konum Türkiye ğ Google Hizmet Şartları'nı ve Gizlilik Politikası'nı kabul ediyorum Sonraki adım Bu bilgileri neden istediğimiz hakkında daha fazla bilgi edinin

 

Gmail Hesabımızı oluşturduktan sonra, sistemimizi Web Araçlarına bağlamamız gerekiyor.

Web Araçlarına gitmek için Tıklayınhttps://www.google.com/webmasters/tools/home?hl=tr&authuser=2

 

Web Yöneticisi adımlarından da öncelikle sitemizi eklememiz ve doğrulamamız gerekir.

 

Makine tarafından oluşturulan diğer metin:Web Yöneticisi Araçları Ana Sayfa Tüm Mesajlar Diğer Kaynaklar Yardım Web Yöneticisi Araçları'na Hoş Geldiniz Sağlıklı, Google dostu bir site için gerekli verilere, araçlara ve teşhislere erişin. Yapabileceklerinizden bazıları: • Google'ın sitenizde tespit ettiği olası sorunlara göz atarak sitenizin sağlık durumunu kontrol edin. • Arama trafiğinizi anlayın ve kullanıcıların sitenizi nasıl bulduklarını öğrenin. • Google'ın sitenizi daha iyi anlaması ve temsil etmesine yardımcı olacak optimizasyonları gerçekleştirin. Başlamak için şimdi sitenizi eklemeniz yeterlidir. wwwıyi_lticaret_coml Ş'TE EKLE

 

www.siteadi.com adresimizi yazdıktan sonra ''Site Ekle'' butonuna tıklayarak devam ediyoruz.

 

Bizden sitemizi doğrulamamızı, sahte bir hesap olmadığımızı öğrenmek istiyor.

Bu bölümde, FTP erişiminiz olmadığından, ''Alternatif Yöntemler'' başlığına tıklayarak diğer doğrulama seçeneklerini açıyoruz.

 

Makine tarafından oluşturulan diğer metin:Web Yöneticisi Araçları http://www.iyi.lticaret.com/. sahipliğiniz doğrulanıyor. Daha fazla bilgi edinin. Yardım önerilen yöntem HTML etiketi Alternatif yöntemler • o o o Sitenizin ana sayfasına meta etiket ekleyin. 1. Aşağıdaki meta etiketi kopyalayın ve sitenizin ana sayfas na yapıştırın_ Etiket, ilk zbodp bölümünden önce zhead» bölümüne eklenmelidır_ --meta name:” ca le-site-veritıcaticn'• cantentz'•ezn5AnLC K GDQLItDVIV35J2LTaRrN0 ,XOFnSCmû'j o KOPYALA Bana bir örnek göster 2_ Aşağıda Doğrulayı tık ayın_ Doğrulanmış kalmak için, doğrulama başarılı olduktan sonra bile meta etiketi kaldırmayın_ Alan adı sağlayıcı Alan adı sağlayıcınızda oturum açın. Google Analytics Google Analytıcs hesabınızı kullanın. Google Etiket Yöneticisi Google Etiket Yöneticisi hesabınızı kullanın. Şimdi değil DOGRULA

 

Bize sunulan kodu kopyalayarak, bulunduğumuz sayfayı terk etmeden, ''Tsoft Panelimizden - Yönetim Paneli/Ayarlar/Genel Ayarlar/HTML ve Javascript İzleme Kodları'' sayfasına gelip, ''/Head'' alanına kodumuzu yapıştırıyoruz.

 

Not: Bu alandaki ayarı yönetmek için Ayarlar > İzleme Kodları menüsünü kullanabilirsiniz.


 


 

Ardından tekrar ''Google Site Doğrulama'' sayfamıza giderek ''Doğrula'' butonuna tıklıyoruz.

 

Makine tarafından oluşturulan diğer metin:• o o o HTML etiketi Sitenizin ana sayfas na meta etiket ekleyin. 1. Aşağıdaki meta etiketi kopyalayın ve sitenizin ana sayfasına yapıştırın_ Etiket, ilk zbodp bölümünden önce zhead» bölümüne eklenmelidir_ --meta name:” Bana bir örnek göster 2_ Aşağıda Doğrulayı tıklayın_ ca le-site-veritıcaticn' Doğrulanmış kalmak için, doğrulama başarılı olduktan sonra bile meta etiketi kaldırmayın_ Alan adı sağlayıcı Alan adı sağlayıcınızda oturum açın. Google Analytics Google Analytıcs hesabınızı kullanın. Google Etiket Yöneticisi Google Etiket Yöneticisi hesabınızı kullanın. Şimdi değil DOGRUL Doğrula

 

Sitemizin Doğrulandığına dair aldığımız uyarıdan sonra ''Devam Et'' diyerek, Web Yöneticisi Sayfasına erişiyoruz.

 

Makine tarafından oluşturulan diğer metin:Google Web Yöneticisi Araçları Tebrikler, http://www.iyi.lticaret.com/ için sahipliğinizi başarılı bir şekilde doğruladınız. Devam et

Site Doğrulama işlemi başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra ''Site Haritası Ekle'' yani sitemizde olan tüm içerikleri Google'a yüklemek ve tanıtmak için, temel maddeye geliyoruz…

 ''Site Haritaları'' butonuna tıklıyoruz.

 

Makine tarafından oluşturulan diğer metin:Site Haritaları Neden bir ite Haritası göndermeli? Site Haritası yok »

Karşımıza gelen sayfadan, ''Site Haritası Ekle'' butonuna tıklayarak,

 

www.siteadi.com/sitemap.xml (siteadi yazan alana kendi sitenizin adını yazınız.)

Ve

www.siteadi.com/sitemap_images.xml

 

Linklerini ayrı ayrı ekliyoruz.

 

Makine tarafından oluşturulan diğer metin:SİTE HARİTASI EKLEMENEST ETME Site Haritası Eklemeffest Etme http:ffimm.v_ıyi_1ticaret.com/ sitemap_xml iptal Site Haritasını Test Et Site Haritaxı Gönder

 

Makine tarafından oluşturulan diğer metin:SİTE HARİTASI EKLEMENEST ETME Site Haritası Eklemeffest Etme http:ffimm.v_ıyi_1ticaret. m/ sitemap_mages_xm Site Haritasını Test Et Site Haritası Gönder iptal

 

''Site Haritası Gönder'' butonuna tıkladıktan sonra sayfamızı yeniliyoruz.

Makine tarafından oluşturulan diğer metin:Site Haritası gönderildi- Kapat

Artık Sitemiz Google'a üzerinden tanınıyor ve biliniyor. Ve tüm içeriklerimizi sağlıklı bir şekilde görebiliyor.
 

Makine tarafından oluşturulan diğer metin:Site Haritaları Benim gönderdiklerim (2) Site Haritaları içeriği Tüm içerik türleri Gönderildi Web Tümü (2) Web sayfaları 161 Gönderildi Resimler Resimler 32 Gönderildi Gönderildi: 0

 

Ama Google ile işimiz henüz bitmedi.

Google İstatistik'e de kayıt olmamız ve geniş internet dünyasında, kim sitemizi ziyaret etmiş, hangi linkler daha çok gezilmiş, hangi ürün daha fazla incelenmiş, şu anda sitem de kaç kişi var gibi diğer bir sürü analizi görebilmek için, sitemap eklemek kadar basit olan, ''Tsoft'un Google İstatistik Entegrasyonu'' sayesinde birkaç adımda bu analizleri görüntüleyebileceğiniz işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

 

Öncelikle, Google Gmail Hesabı oluşturduğumuz gibi, Google İstatistik (Google Analytisc) hesabını oluşturuyoruz.

 

https://www.google.com/analytics/web/provision?et=&authuser=2#provision/SignUp/ linkini ziyaret ederek, ''Kaydolun'' butonunu tıklıyoruz.

 

Makine tarafından oluşturulan diğer metin: Google Analytics'i kullanmaya başlayın Kaydolun Şimdi kaydolun. Kolay ve ücretsiz! Hala sorunuz mu var? Yardım Merkezi

Aşağıda bulunan görselde verilen örnekler gibi, sitenize ait bilgileri eksiksiz doldurarak, kimliğimizi ediniyoruz.

 

''İzleme Kimliği Edinin'' butonuna tıkladıktan sonra karşımıza gelen ''Sözleşmeyi'' onaylıyor ve devam ediyoruz.

 

Makine tarafından oluşturulan diğer metin: Google Analytics Hizmet Sözleşmesi Şartları Google Analylics'i kullanmak için öncelikle ikamet ettiğiniz ülkeye / bölgeye yönelik hizmet şadları sözleşmesini kabul etmeniz gerekir Tü rkİye Google Analytics GOOGLE ANALYTICS KULLANIM KOŞULLARI Aşağıda siz (bir birey veya tarafınızca yetkili bir çalışan veya temsilci sıfatıyla temsil edilen tüzel bir kişi) ('Siz') ve Google Inc arasında burada açıklanan Google Analytics hizmetinin ("Hizmet) kullanımına ilişkin olarak uygulanacak hüküm ve koşullar yer almakladır Lütfen bunları dikkatli bir şekilde okuyum 'KABUL EDİYORUM' DUGMESINE TIKLAYARAK, KAYIT IŞLEMiNi TAMAMLAYARAK VE,'VEYA HiZMETi KULLANARAK, HESAP ÇIN UYGUN OLDUGUNUZU VE HiZMETiN BU HÜKÜM VE KOŞULLARININ TAMAMININ ('SÖZLEŞME') siziN ÇIN BAGLAYICI OLMASINI KABUL ETTiGiNiZi BEYAN ETMİŞ OLURSUNUZ Yukarıdakileri teyiden, Taraflar aşağıdaki şeklide anlaşmışlardır: Kabul Edi m Kgbul

 

Google Analytics'e kaydımızı oluşturduk. Şimdi karşımıza, ''İzleme Kimliği ve İzleme Kodu'' geliyor.

 

Makine tarafından oluşturulan diğer metin: izleme Kimliği UA-60174871-ı Web sitesi izleme Bu kod, öu mülke ilişkin Universal Analytics izleme kodudur Bu mülkte Universal Analytics'in tüm avantajlarından yararlanmak için bu kodu kopyalayın ve izlemek istediğiniz tüm web sayfalarına yapıştırın. Bu izleme kodunuzdur. Kopyalayın ve izlemek istediğiniz tüm sayfaların koduna a ı tırın. «scrifr (function(i ş o, g, r, a, mKitGoogIeAnaIy11 csOöject1zr; (ilrl qzilrl qll[]) Izl*new createEIement(o), mzs asynczl ; asrczg;m garentNod. google-analylics comlanalylıcs js','ga'), gaCcreate', 'LA-60174871-1', 'auta'); ga('sencf, 'pagevıeW); ı «/scrifr

 

Bu kodlardan ''İzleme Kimliğini'' yani UA-60174871-1 olan kodu;

Yönetim Paneli/Ayarlar/Genel Ayarlar/Diğer Ayarlar/Google Analytics (İstatistik) Numarası/bölümüne yapıştırıyoruz.


  

Diğer kodumuz olan ''İzleme Kodu''muzu ise; Yönetim Paneli/Ayarlar/İzleme Kodları/HTML ve Javascript İzleme Kodları/HTML <body> sonrası izleme kodları (Örn: Google Universal Analytics İzleme Kodu)/bölümüne yapıştırıyoruz.
 

İşlemi tamamladıktan sonra Google ile bağlantılarımızı tamamlamış oluyoruz. Bundan sonraki adımları, Web Yöneticisi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

 

Örneğin Anlık İzleme.

Makine tarafından oluşturulan diğer metin: Google Analytics Cl. Raporları ve fazlasını tulu Gösterge Tabloları Kısayallar Intelligence Etkinlikleri Gerçek Zamanlı Genel bakı Yerler Trafik Kaynakları Ana Sayfa Raporlama Özelleştirme Yönetici Genel Bakış şu anda sitede etkin kullanıcı var En Çok Yapılan Yönlendirmeler: İçerik Kaynak Etkinlikler Dönüşümler Aktif Kullanıcılar Bu görünüm Çin veri yok En Fazla Trafik Getiren Sosyal Kanallar:

 

Ve daha bir çok istatistiğe, ilgili bölümlerden ulaşabilirsiniz.

 

İyi Ticaretler.

 

(12 oy)
Bu makale faydalı oldu
Bu makale faydalı olmadı

Yorumlar (0)
Yorum Yazın 
 
Adınız Soyadınız:
E-Posta:
Yorumlar:
T-Soft e-ticaret sistemleri