Bilgi Bankası: Twitter
Twitter Giriş Yap (Twitter Connect)
Yazar on 23.11.2011 14:31

İçindekiler

Twitter “Giriş Yap”: Nedir?
Twitter “Giriş Yap”: Nasıl Çalışır?
Twitter “Giriş Yap”: Nasıl Etkinleştirilir?

Twitter “Giriş Yap”: Nedir?

Twitter “Giriş Yap”, ziyaretçilerin sadece Twitter hesaplarını kullanarak (ayrıca üyelik işlemi gerektirmeden) sitenize giriş yapabilmelerini sağlar. Sitenize Twitter Giriş Yap düğmesini kullanarak giriş yapan kullanıcılar internet bankacılığında olduğu gibi güvendikleri Twitter sayfası üzerinden sitenize kayıt olurlar ve tıpkı diğer üyeleriniz gibi alışveriş yapabilirler. Twitter'da çevrimiçi oldukları sürece siteniz bu kullanıcıları otomatik olarak tanır. Twitter “Giriş Yap”;

 

 Üyelik sürecini minimuma indirir,

 Müşterilere Twitter üzerinden güvenle giriş yapma ortamı sunar,

 Milyonlarca Twitter kullanıcısını potansiyel üyeniz yapar,

 Twitter ile giriş yapan müşterileriniz, standart üyelerin gerçekleştirebildiği tüm işlemleri gerçekleştirebilir,

 Parola unutma sorununu ortadan kaldırır,

 Tek düğmeyle giriş olanağı yaratır,

 Bir kere kayıt olduktan sonra Twitter'da çevrimiçi olduğu sürece kullanıcıların giriş düğmesine basmalarına bile gerek kalmaz.

 

 

 

 

 

 

Twitter “Giriş Yap”: Nasıl Çalışır?

Ekranda görüldüğü gibi (Resim 1) Twitter Giriş Yap düğmesi Üye Girişi kutusunun içinde yer alır. Twitter'da kayıtlı olan fakat Twitter'a giriş yapmamış bir kullanıcı sitenizi ilk defa ziyaret ettiğinde bu düğmeye basarsa, siteniz kullanıcyı ilk olarak Twitter'ın kendi giriş sayfasına yönlendirir (Resim 2) ve burada Twitter'a her zamanki gibi giriş yapan kullanıcılardan, siteniz için gereken bilgileri paylaşma izni istenir. Giriş Yap diyerek izin veren kullanıcılar tekrar sitenize yönlendirilir (Resim 3) ve artık doğal birer üyeniz olur (Resim 4). Artık sitenizde diledikleri gibi alışveriş yapabilirler. Tekrar giriş yapmak istediklerinde eğer Twitter'ları açıksa bir defa istendiği için izin vermelerine gerek kalmadan hızlıca sitenize giriş yapabilirler.

 

 

 

 

 

Twitter “Giriş Yap”: Nasıl Etkinleştirilir?

 

Öncelikle bir Twitter hesabı açmanız gerekmektedir. Bunu Twitter.com adresinden yapabilirsiniz. Twitter hesabınızı oluşturduktan sonra Twitter'a giriş yapın. Ardından https://www.twitter.com/apps adresini açın. Developers sayfasında Create an app bağlantısına tıklayın (Resim 5).

 

 

Daha sonra Twitter tekrar giriş yapmanız için bir sayfa açacak. Giriş yaparak uygulama geliştirmeye başlayabilirsiniz (Resim 6).

 

 

 

Giriş yaptıktan sonra açılan Create an application başlıklı sayfada Application details başlığının altında gerekli yerleri doldurun. Name kısmına uygulamanızın ismini, Description'a açıklamasını, WebSite kısmına ise sitenizin adresini girin.

Callback URL kısmına:

V3 siteler için;

http://www.sitenizin_ismi.com/memberConnector/twitter/login_twitter.php yazın.

V4 siteler için;

http://www.sitenizin_ismi.com/srv/service/social/twitter/callback yazın.

 

Biraz aşağıda Developer Rules of the Road başlığıyla gösterilen lisansın altındaki Yes, I agree kutucuğuna tik atın ve altındaki CAPTCHA (Güvenlik Kontrolü) başlıklı bölümü doldurun. En son Create your Twitter application düğmesine basarak uygulamanızı oluşturun

 

 

 

Artık uygulamanız çalışmaya hazır. Twitter düğmesi için ihtiyaç duyduğumuz Consumer Key ve Consumer Secret bilgilerini aldık (Resim 8). Lütfen sitenizin güvenliği için bu bilgileri kimseyle paylaşmayınız. Artık bu iki bilgiyi sitenizin yönetim panelindeki ilgili alana girip Twitter düğmenizi etkinleştirebilirsiniz.

 

 

Şimdi sitenizin yönetim ekranına gelin ve giriş yapın (Resim 9).

 

Ayarlar menüsünün altından Genel Ayarlar'a geçin (Resim 10).

Üyelik Ayarları'na tıklayın (Resim 11).

 

Üyelik Ayarları'nda Twitter Consumer Secret seçeneğinin sağındaki Düzenle yazısına tıklayın (Resim 12). Twitter Developers sayfasındaki uygulamanızın size verdiği Consumer Secret numarasını açılan kutuya girin ve Kaydet & Kapat düğmesine basın (Resim 13). Aynı işlemi Consumer Key için de tekrar edin.

 

İki kutuyu da doldurduktan sonra sistem otomatik olarak Twitter Giriş Yap düğmesini etkinleştirecektir (Resim 1). Düğmeyi tekrar görünmez yapmak için iki anahtardan birini veya ikisini birden düzenle diyerek silin.

(3 oy)
Bu makale faydalı oldu
Bu makale faydalı olmadı

Yorumlar (8)
onurcan sarıoğlu
25.06.2012 03:23
yok
mehmet boyacı
20.09.2012 19:46
Callback URL kısmına:

http://www.sitenizin_ismi.com/memberConnector/twitter/login_twitter.php yazın.

URL Geçersiz Diyor...
E-mark Teknoloji
16.12.2012 18:01
Aynı şekilde geçersiz diyor.
Ulvi Akan (mobilyam.net)
02.04.2013 10:50
aynı hatayı bende yaşadım WebSite kısmına ;
www.sitenizin_ismi.net yerine http://www.sitenizin_ismi.net yazarsanız sorun çözülmüş olur destek ekibimizden ricam makalede website kısmına bunu eklemeliler
çok güzel bir makale olmuş çok teşekkür ederiz
iyi çalışmalar
kübra
12.07.2013 18:28
herkesin twiti olmalı artık bnce
Serdar Taşal
16.08.2013 11:36
geçersiz url diyince website adresinin başına http:// koyunca sorun çözüldü bende
ümmühan yetkin
15.05.2014 00:53
Twitter hesabını açmıyor,daha doğrusu twitter'a giriş hiç yok sorunu çözemedim.
T-Soft Destek
15.05.2014 09:20
Merhaba,

Konuyla ilgili destek departmanına TDM talebi oluşturur musunuz.
Yorum Yazın 
 
Adınız Soyadınız:
E-Posta:
Yorumlar:
T-Soft e-ticaret sistemleri