Bilgi Bankası: Yönetim Paneli
Yönetim Paneli - Anasayfa
Yazar on 14.03.2015 15:56

Anasayfa/Hızlı Erişim

 

Yönetim Paneline erişimi sağladıktan sonra bizi ''Hızlı Erişim'' sayfası karşılaşmaktadır.

''Hızlı Erişim'' sayfası, yazılımın Ana Elemanlarına erişebileceğiniz başlıklarla süslenmiştir.

''Hızlı Erişim'' menüsünden ''Dosya Yönetici ve Resim Yöneticisi'' hariç tüm menülere ''Ana Menü Bar''ından da ulaşabilirsiniz.

Yönetim Panelinizin anasayfası 8 bölümden oluşmaktadır. Bunlar;

 

1-Üst Menü

2-Ana Menü Bar

3-Gözünden Gör

4-İstatistikler

5-Servis Kullanımı

6-Haberler

7-Alan Adı Sorgulama

8-Hızlı Erişim Menüleri

 

さ 2 」 1 一 ~ - - モ - - モ 2 一 胃 d 山 」 2 を 円 当 w っ 1 9 を 0 と コ 山 9 auou 生 【 一 ON 1 び 0 : 0 2 を ~ 篭 一 - s > 多 多 0 ′ も も 墾 u 一 5 山 S コ q コ 」 ) 乙 - LIE = コ ) 亠 、 ′ HVIHYÅY 】 ed n 9 OS 一 口 4 ′ 4 コ 4 0 9 、 の マ に 8q9 里 、 區 墾 u 一 」 一 9 IUIPY LIEIY > 37Y ILS -1 イ 15 一 」 09 ua て u う 、 09 臼 > 山 コ > n108 【 9SL•N•L (E/Z) LUewue - ト 7 「 Lu 「 1 (EL) 」 2 一 2 そ 」 2 元 、 uedw て 型 29 02P uel 戸 一 00 ・ u 」 06 6 6 」 四 w 己 Ok ua 、 2 及 28 、 2u0 ・ 〇 圉 0 2 ま 翻 モ 一 一 伺 圉 宿 侵 Lied 新 luaÅ 第 羸 に 叫 山 u 型 新 ! g 朝 に 当 」 当 」 2 一 u 山 可 当 un コ 2 7 」 2 = 2E200 2 dey 7 2 - 2 工 > > を 《 SYI て 一 29 0 」 0 亠 ue 一 0 242 工 178 0Lu01 も 、 ′ 8313M 」 2 て 2 、 Vla 0 一 2E2 一 n 、 n la 、 nuelO ヒ 奇 一 uaÅ• 0 改 2 「 Ⅲ Ⅲ N Ⅲ ロ 【 2-7 当 」 当 〕 の ト > 31 を 0931 イ 2E2 = 2Uu09 ュ 】 と 2 2 ち ~ 09 - 、 巴 - S 円 20 2 胃 さ d 一 52q 」 as 22 朝 o: ニ ト 一 0 鬯 Eff 言 - 巴 x 山 Lunlruny eq 」 一 S 2 、 pa - -72 モ 一 エ 一 S > HY-IVÅNYdAW 3922 A 60 品 、 洋 u ロ •UPA 00q 盟 •e 亠 0 > 駐 を VdIS LUOTU@PU!q!l-les Ⅵ 00 aug 一 き 2 工 UOKZlA01d 」 2 篠 ueØS > 37Nn n 」 型 一 と P = 8 一 Lua 型 一 2 凹 」 型 110 「 上 2 08 2 = 28 00 に X4S44 望 、 ◆ 0 一 ・ 及 山 un9 3 2 2 工 n eWUelULKeÅ 2 、 Ⅵ 00 1!0 」 型 u 它 n z)npKn (LSL)ElUwn ed あ un9 」 2 = •POW 」 型 u 它 n

 

1-Üst Menü

 

 

 

1- V4 yapıda müşterilerimiz için geliştirilen bir alan olan arama bölümü kısayolları aratabilir veya bir üyeyi, bir siparişi veya bir ayarı arayabilirsiniz.

 

2-.Varsayılan Tümü olarak belirlenen görünüm bölümünde kısayolları(widget) kişisel olarak ayarlayacağınız alandır.

 

3- Yönetim Panelinde bulunan kullanıcıların sayısını görebildiğiniz ve kullanıcılar ile sohbet edebileceğiniz alan.

 

4- Bildirim, T-Soft tarafından gerçekleşen geliştirmelerin, güncellemelerin size ulaştığı bölüm.

 

5- Yönetim Paneli ''Kullanıcı Hesabınız''a ait bilgileri görüntüleyebileceğiniz, ''Kullanıcı Hesabınız''a ait şifre bilginizi değiştirebileceğiniz, Yönetim Paneline giriş yaptığınız ''Kullanıcı Hesabınız''a ait oturumu kapatma kısa yolunuz. (Oturum Kapatıldığında Yönetim Paneli girişine yönlendirilirsiniz.)

 

2-Ana Menü Bar

 

 

T-Soft E-Ticaret Yazılımınızın kullanılacak tüm özelliklerinin erişimi bu menüler üzerinden gerçekleştirilmektedir.

 

3-Gözünden Gör

 

 

Yönetim Paneli/Ayarlar/Kullanıcılar/Kullanıcı Hesapları/Kullanıcılar altında oluşturduğunuz ve yetki verdiğiniz panel kullanıcılarının yetkili oldukları bölümleri görebileceğiniz alan.

 

4-İstatistikler

 

 

İstatistikler Bölümü,

 

1-Sayfa Gösterimi

2-Tıklama

Oranlarının rakamsal değerlerinin verildiği alandır.

 

5-Servis Kullanımı

 

 

Servis kullanımına ait genel görüntü yukarıdaki gibidir.

 

Servis Sayfası Kısayolu bölümü, Sitenizin Ne kadar ''Aylık Trafik'' harcadığını, ''Kota'' miktarınızı ve kullanılan ''E-Posta'' miktarını belirtmektedir.

 

 

5-1 Trafik, sitenizi siz dahi ziyaret etmiş olsanız, sunucudan verileri tarayıcınızın cache'ine (ön belleğine) indirdiğinizi hesaplayan bölümdür. Trafik miktarı, sitenizi ziyaret eden kişilerin  sayısına ve sitenizin içeriğine göre artış gösterebilir. Çok yüksek veriler yüklerseniz bu da bir kişinin sunucudan indirdiği veriye tekabül eder ve trafiğinizde artış olur.


Örneğin siteye 1MB değerinde bir görsel yüklerseniz ve siteyi ziyaret ederseniz 1MB trafiğinizden düşer ve 9999MB trafiğiniz kalır. Bu şekilde 10 bin kişi sitenizi ziyaret ederse 10GB aylık trafiğinizin sınırına ulaşmış olursunuz. Satın aldığınız paketin özelliğine göre Trafik Kotanız değişir.

 

Bu bölümde aylık trafik bilginizi görüntülenir, yani yıllık 100GB trafik hakkınız varsa 12AY/100GB = 8,33GB olarak 12 Ay'a bölünür.

Aylık Kotayı aşmanız size ek bir ücret yansıtmaz, 10GB aşmanız halinde bir sonraki ayın trafiğinden harcamış olursunuz ve geçtiğiniz aydan kullanılmamış trafik miktarı, sonraki ayarlarda da kullanılabilir.


Yıllık Trafiğinizin kotasını aştığınızda ise siteniz kapatılmaz ya da görüntülenememe gibi bir durumla karşı-karşıya kalmazsınız, ancak mevcut tarife üzerinden fiyatlandırma uygulanır, GB başına 2USD+KDV gibi fiyatlandırmalar uygulanabilmektedir. Bu durumda satış temsilciniz ya da ''Muhasebe-Yenileme'' departmanı ile görüşerek, ek trafik paketi satın alabilirsiniz. Tarafımızdan trafiğinizi aştığınıza dair bilgilendirme mailleri ve ya telefonlar alabilirsiniz.

 

[Detaylı Bilgi İçin] linkine tıkladığınızda, trafik tüketimi ile ilgili grafiksel olarak istatistiklerin bulunduğu sayfaya ulaşıp, inceleme gerçekleştirebilirsiniz.

 

Ek Başlıklar…

-Ani Trafik Aşımları: Ani Trafik Aşımlarına,

XML Verdiğiniz firma ürünlerinizi kendi sistemine yüklerken verileri sunucunuzdan çektiği için ani trafik artışlarına neden olabilir.

 

VIDEO yüklemeleri, eğer web alanınıza 20MB boyutunda video yükler ve bunu ziyaretçilerinize izlemesi için sunarsanız, bu videoyu 200 kişi izlerse 2GB gibi bir artış söz olur.

 

ZİYARETÇİ SAYISI, siteniz için herhangi bir reklam çalışması sonrası ziyaretçi sayınız arttıysa, bu da yine sitenizden indirilecek veri miktarına tekabül eder ve Trafik Kotanız aniden yükselebilir.

 

MAILING (TOPLU E-POSTA GÖNDERİMLERİ), sitenize ait bir mailing çalışması yaptıysanız ve mail içeriğine görseller yüklediyseniz, gönderilen e-posta içeriğinde ki görseller sunucunuzdan indirileceği için yine trafiği ani etkileyen maddelerdendir. (Mailing yapmak için infobip entegrasyonu da kullanabilirsiniz, infobip sitenizin trafiğini kullanmaz.   Bu özelliği satın almak için satış temsilciniz ile görüşebilirsiniz.)


AKILLI ÖN BELLEK VE CACHE NEDİR?

Tsoft E-Ticaret yazılımı, özel bir cache (Ön Bellekleme sistemi) ile çalışmaktadır. Bunun anlamı ise, sitenizi ziyaret eden internet kullanıcıları stabil görselleri sayfayı her yenilediğinde yeniden tarayıcı ön belleğine indirmez. Örneğin, sitenizi ziyaret eden birisi, site logonuzu bir defaya mahsus tarayıcısının ön belleğine indirir (download eder) ve sitede diğer sayfalarda istediği kadar dolaşsa bile tarayıcısının ön belleğini temizlemediği sürece site logosunu tekrar indirmez, bu da size Trafik Kotasından tasarruf sağlar. Bu durum sadece logoda mevcut değildir. Herhangi bir ürün bir defa ziyaret edildiyse, ikinci defa ziyaret ettiğinde aynı resimleri tekrar indirmez ve tarayıcısının ön belleğinden çeker, yani tarayıcısının ön belleğindeki verileri kullanır.

 

AKILLI ÖN BELLEK VE CACHE dışında kalan alanlar da mevcuttur, bunlarda sitenizde bulunan ürünlerin fiyatları gibi alandır. Yani bir ürün sayfasına 100 defa da girse fiyatlar bölümü yeniden indirilir, tarayıcı ön belleğinde tutulmaz, bunun nedeni, yaptığınız fiyat değişiklikleridir, indirilen veri çok küçük olduğundan önemsenecek bir trafik harcaması gözlemlenmez. 20 KB kadar küçük bir değerdir.

 

 

5-2-Kota, WEBDISK alanınızdır, sitenize yüklediğiniz ürünler, ürün görselleri, videolar, makaleler dahil her şey, web alanınızda saklanır. Kota bölümü trafik alanının aksine aylık değil, süresiz olarak hesaplanır. Yani 1GB web alanınız varsa bu her zaman 1GB olarak kalır. Web Alanı dikkatli kullanılmalıdır, gereksiz şeyler yüklenmemelidir.

 

Kotanız aşıldığında size ek ücret uygulanmaz ancak sitenizin ön ve arka yüzüne (Yönetim Paneli ve Ziyaretçilerin Görüntülediği Anasayfa-Ürünler sayfası gibi sayfalara) erişemeyebilirsiniz. Bu durumda satış temsilciniz ya da ''Muhasebe-Yenileme'' departmanı ile görüşerek ek kota alanı satın alabilirsiniz.


Ek Başlıklar...

-Ani Kota Dolumları: Ani kota dolmalarına,

sitenizde alınan bir yedek neden olabilir, bu yedek otomatik olarak 3 gün içerisinde silinir ve mevcut web alanınızı kullanmaya devam edersiniz.

XML ile çektiğiniz yüklü miktarda ürünler yine ani kota dolumlarına neden olabilir.

 

SİTE ÖN YÜZÜ KULLANICI İÇERİKLERİ, eğer sitenizde sipariş üzerine çalışılan bir sistem varsa… örneğin, resimli kupa bardak ticareti yapıyorsanız, kupanın üzerine yapıştırılacak olan resmi kullanıcıların sisteminize yüklemelerini istiyorsanız, kullanıcılar bu alanda çok yüksek MB değerine sahip görseller yükleyebilir. Bu da yüklenen resimlerin belirli bir miktardan sonra kotanızda yüksek alan yer tutacağıdır.

 

E-POSTA HESAPLARI, açmış olduğunuz e-posta hesapları genel kotanız yani WEBDISK alanından kaynak tüketirler, aynı zamanda trafikten de. Eğer gönderilen e-posta içerisine boyutu yüksek bir dosya eklediyseniz, mail alıcısı bu dosyayı kendi bilgisayarına indirene kadar sunucunuzun trafiğinden kaynak tüketir. Bu mail gönderildikten sonra sucudan silinmezse yine WEBDISK'te saklanır. Bu da kotanızda yer tutar. Yine eğer şirket içerisinde aşırı mail alıp göndermeler mevcut ise, belirli aralıklarla mail kutuları temizlenmelidir.

E-Posta Hesaplarınızın sunucu üzerindeki alanlarını temizlemek için www.siteadiniz.com/webmail  ve www.1posta.com adresinden ulaşıp işlem gerçekleştirebilirsiniz.

 

SİTEM YEDEKLENİYOR MU?

Siteniz 12 saate 1 yedeklenir. Yani 24 saatte 2 kez sitenizin anlık yedeği alınır. Sitenizdeki ürünlerin silinmesi gibi durumlarda sitenizin yedeği alındığı için veri kaybı olmaksızın sitenizin son alınan yedeğine sitenizi geri yükleyebilirsiniz. Bunun için sunucuda özel bir çalışma gerçekleştirildiğinden ek ücretler istenebilir.

Sunucunuzda alınan yedeklerin saatleri arasında farklılıklar olabilir, yani gece 02:00'de alınan son yedekten sonra öğle 14:00 yedek alındığı gibi, Tsoft E-Ticaret Akıllı Yedekleme ile sisteminizde bu saatler dışında da yedekler alınabilir. Örneğin sitenize 10 bin gibi yüksek miktarda ürün yüklediniz, Tsoft E-Ticaret yazılımınızın alt yapısı bunu fark eder ve o an sitenizin tekrar son halini yedekler. (Bu durum görecelidir, ani değişimlerin miktarına göre değişir.)

 

 

5-3 E-Posta, alanı E-Ticaret paketinize göre değişmektedir. Paket içeriğinde 30 e-posta hesabı açma hakkınız varsa, onun kaçta-kaçını kullanıyorsunuz, bu alandan görüntüleyebilirsiniz. Yani paketinizde 30 tane e-posta açma hakkınız mevcutsa, bu bölümde bu 30 e-posta açma hakkınızdan kaç adet kaldığını görüntüleyebilirsiniz.

 

E-Posta Hesabı oluşturmak için Yönetim Paneli/Ayarlar/E-Posta Hesapları/sayfasına gidiniz. Bu bölümde oluşturulan e-posta hesapları,  posta@siteadiniz.com gibi açılır.

E-Posta Hesabı oluşturma makalesi için tıklayınız...

 

6-Haberler

 

 

T-Soft müşterilerinin gündem hakkında bilgi sahibi olmaları için Msn üzerinden haberleri takip edebileceğiniz bir alan.

 

7-Alan Adı Sorgulama

 

 

Bu alan üzerinden alan adı(domain) sorgulatabilirsiniz.

 

8-Hızlı Erişim Menüleri


 

Hızlı Erişim Menüleri ile panel üzerinde arama yapmak durumunda kalmadan istediğiniz bölüme kolaylıkla erişim sağlayabilirsiniz.

 

(18 oy)
Bu makale faydalı oldu
Bu makale faydalı olmadı

Yorumlar (1)
Neslihan Ulubay
30.12.2015 16:37
Merhaba,
Site yönetim panelinin tarafıma bugün ulaşmasıyla eğitim makalelerini okuyarak uygulamaya yeni başlıyorum.
İlk gözüme çarpan nokta; "Site E-Posta Ayarı Yapılandırması İçin Tıklayınız" gibi ibarelerin inaktif olması dolayısıyla tıklayamıyorum.
Onun dışında gayet açık ve anlaşılır bir makale olmuş, emeğinize sağlık.
İyi Çalışmalar,
Neslihan
Yorum Yazın 
 
Adınız Soyadınız:
E-Posta:
Yorumlar:
T-Soft e-ticaret sistemleri